KADİM OSGB

SOSYAL UYGUNLUK DENETİMİ

Marka Denetimleri Sosyal Sorumluluk Nedir? Sosyal sorumluluk, “işletme sahip, ortak ve/veya yöneticilerinin toplumun değer yargılarına göre hareket ederek işletmelerini yönetmesi” olarak ifade edilirken; iş etiği, “işletmede çalışan herkesin tutum, karar ve davranışlarının doğru veya yanlış olduğunu” ortaya koymaktadır.

Marka Denetimleri Sosyal Sorumluluk Nedir?
Sosyal sorumluluk, “işletme sahip, ortak ve/veya yöneticilerinin toplumun değer yargılarına göre hareket ederek işletmelerini yönetmesi” olarak ifade edilirken; iş etiği, “işletmede çalışan herkesin tutum, karar ve davranışlarının doğru veya yanlış olduğunu” ortaya koymaktadır.  Sosyal sorumluluk, aslında bir sosyal anlaşma ve uzlaşmaya girişimi ifade ederek; “bir işletmenin ekonomik ve yasal koşullara, iş ahlakına, işletme içi ve çevresindeki kişi ve kurumların beklentilerine uygun bir çalışma stratejisi ve politikası gütmesine” yönelik eylemleri kapsamaktadır.

Sosyal Sorumluluk denetimleri işletmenizin müşteri tarafından denetim kontrol listesine göre denetlenerek uygun kanıtlarla raporlanmasıdır. Müşteri bu olumlu (doğrulanmış rapora) göre kararını verir ve veri tabanına girmenizi sağlar. Peki sosyal sorumluluk denetimlerinde karşınıza neler çıkacaktır?
Bu tarz denetimler, ulusal ve uluslararası iş ve işçi güvenliği kanun ve yönetmeliklerine uygun çalışan profesyonel ekipler için oldukça kolayken, daha işçisine sigorta yapmayı bile zulm gören işletmeler için ulaşılamayacak kadar zor bir hedeftir.  Gelen denetçi öncelikle “İŞ Kanunu” İş güvenliği Kanunu, İSG Yönetmelikleri, ILO Yasaları vb yasalara, tedarik kurallarının müşteri tarafından öngörülen kriterlere uygun olarak yapılıp yapılmadığına, işçi görüşmelerinde olumlu gözlemler bulmaya çalışır

Burada bir danışmanlık firması ile çalışmanızın Sosyal Sorumluluk Kurallarının işletmenizde kolayca yorumlanarak işin planlanması ve yürütülmesi sürecinin hızlanmasına, komple işçi eğitimlerinin bu danışmanlık hizmeti içerisinde alınmasına faydası olacak, bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Danışman tarafından önerilen çalışmaların hızla yapılması halinde İsg yönetmelikleri uygulayan bir işletme için 1-2 aylık bir eğitim süreci yeterli olabilecekken, sıfırdan başlayanlar için en az 3 aydır.

Kontrol listesindeki belgeler incelenir ve performans değerlendirilir. Peki bu belgeler nasıl olmalıdır?Bu belgelerde nelere dikkat ediliyor ? Tecrübe sahibi olmayan bir danışmanla başarmak çok zor. Profesyonel ekibimiz güncel denetim tecrübesi size sunduğumuz hizmetlerden bazılarıdır. Sipariş alabilmek için denetimlerden başarılı olmanız gerektiğini ve işin ehemmiyetinin farkındayız. Kompleks hizmet yelpazemizle ihtiyacınız olan tüm belgeleri sizin adınıza biz tamamlıyoruz. Yapmanız gereken sadece bize ulaşmak.

KADİM OSGB

Kadim OSGB Olarak, Güvenliğinizi Sorumluluğumuz Olarak Benimsemiş Bulunuyoruz...

Referanslarımızdan Bazıları